Dünya Standardında Satınalma Departmanlarının 3 Özelliği

Dünya standartlarında bir satınalma organizasyonuna sahip olmayı her işletme arzu eder. Peki dünya standartlarında satınalma organizasyonlarının ortak özellikleri neler?

Dünya Standardında Satınalma Departmanlarının 3 Ortak Özelliği

Diğer işletmelerden farklı olarak dünya standartlarındaki satınalma departmanları planlama ve bütçe bölümleri ile görüşmelere 4 kat daha fazla zaman ayırmakta. Bu statüye ulaşmak için proaktif bir şekilde işletme gereksinimlerini nelerin yönlendirdiğini araştırıyorlar.

Risk Yönetim Programlarına Sahip

Dünya standardında satınalma organizasyonları formel bir risk yönetimi programına sahipler. Tedarik sürdürülebilirliği ve mevzuatlara uyum için uyguladıkları risk yönetimi stratejileri var. Bu şirketleri satınalma yatırımlarından geri dönüş oranı uygulamayan şirketlere göre %25 daha yüksek. Satınalma departmanları risk yönetim stratejilerini belirlerken finans departmanı ve diğer paydaşlarla ortaklaşa çalışıyorlar.

Tedarikçileri İnovatif Olmaya Yönlendiriyorlar

Dünya standardında satınalma organizasyonuna sahip işletmelerin bir başka özelliği ise inovatif bir satınalma departmanına sahip olmaları. Ana tedarikçileri ile geliştirdikleri işbirlikleri hem maliyet azaltma hem de yeni fikirlerin oluşması noktasında işletmelere fayda sağlıyor. Bu işletmelerde formal bir inovasyon çevrim döngüsü yer alıyor.

KAYNAK :http://www.satinalmadergisi.com/2016/03/dunya-standardinda-satinalma-departmanlarinin-3-ozelligi/nggallery/image/kapak-sat%C4%B1nalma?utm_source=feedburner/

Reklamlar

About ahmetturkan

ekonomist
Galeri | Bu yazı AHMET TÜRKAN içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s