Evangelist Rahibin İslam Mücadelesi-Röportaj


İslam’la Savaşmak İçin Eğitildim

İslam’la savaşmak için eğitildiğini söyleyen Bangura, gördüğü üç rüyadan etkilenerek Müslüman olduğunu söyledi. Yıllarca Müslümanları Hıristiyan yapmak için çalışmalarda bulunduğunu belirterek “ikinci el elbiseler karşılığında insanları Hıristiyan yapıyorduk” dedi. Öte yandan ilkel inanışlarında yaygın olduğu Sierre Leone’de insanların mistisizme ilgi duyduğunu, misyonerlerin de bunu fırsat bilerek çeşitli sihirbazlık gösterileri düzenlediğine dikkat çekti.

Sierra Leone’nin yüzde 60’ı Müslüman, yüzde 30’u Hıristiyan ve yüzde 10’u da ilkel inanışlara sahip. Her 5 çocuktan 3’ünün 5 yaşına bile gelemeden öldüğü bir ülkede insanları para karşılığı kandırmak çok da zor olmasa gerek. Ülkede 100’lerce misyoner kuruluşu, para karşılığında insanları Hıristiyanlaştırma propagandası yürütüyor. Hıristiyan Evanjelist Papaz iken İslam’la şereflenen Musa Bangura, misyonerlik faaliyetlerinin iç yüzünü şöyle anlatıyor:

“İSLAM’LA SAVAŞMAK İÇİN EĞİTİLDİM”
Papaz okulunda nasıl yetiştirildiniz?

Hıristiyan evanjelist kilise sponsorluğunda Liberya’da papazlık eğitimi aldım. 6 ay boyunca da Güney Afrika’da Müslümanların nasıl Hıristiyanlaştırılacağına yönelik seminerlere katıldım.1990 yılında ülkem Sierra Lenore’de evanjelist kilisesinde çalışmaya başladım. İlk işim Müslümanları Hıristiyanlığa çağırmak oldu. Yani İslam’la savaşmak için yetiştirildim.

Nasıl Müslüman oldunuz?

Aradan 3 yıl geçmişti. Değişik rüyalar görmeye başladım. 3 aylık periyotlarla gördüğüm üç rüyada bir genç bana ‘abdest al seni bir yere götüreceğim’ diyordu. Çok etkilenmiştim. Hemen bir camiye gittim ve durumu imama anlattım. O da ‘Müslüman olmam için bir mesaj’ olduğunu söyledi. Sonra hak dinin İslam olduğuna iman ederek Müslüman oldum.

Müslüman olacağınızı tahmin edebilir miydiniz?
Müslüman olmak aklımdan bile geçmiyordu. Aynı şekilde ailemin de İslam’la alakası yoktu. Bu süreç mucizevî. Müslüman olmadan önce İslam’la ilgili çok fazla bir şey bilmiyordum. Müslüman olduktan sonra İslam’ın İncil içerisinde olduğunu gördüm.

Müslüman olduktan sonra Kilise ve sosyal çevrenizden tepki aldınız mı?
Tabi ki… Kilise maaşımı kesti, arabamı aldı. Öz kardeşlim beni öldürmekle tehdit etti. Ekonomik ve sosyal açıdan bir baskıya uğradım. Benimle birlikte Müslüman olan eşim bu baskılara daha fazla dayanamadı tekrar Hıristiyan oldu ve benden boşandı.

İSLAM’I ALLAH KORUYOR
Sizi en çok ne etkiledi?

İslam’ın insanlar tarafından değil de Allah tarafından korunduğu inanışı beni fazlasıyla etkiledi. Daha önce İslam’ın insan yapımı bir din olduğuna inanıyordum. İslam, eğer insanlar tarafından korunuyor olsaydı şimdiye kadar yok olmuştu. Aksine İslam daha da genişlemekte. Bu da İslam’ın hak din olduğunun bir ispatıdır.

4 BİN KİŞİ MÜSLÜMAN OLDU
Müslüman olduktan sonra hayatınıza nasıl devam ettiniz? Neler yaptınız?

Müslümanlara destek olmak amacıyla 2006 yılında Why İslam (Neden İslam) kurumunu kurdum. Burada halka açık oturumlar düzenliyoruz ve Hıristiyanlarla bazı konuları tartışıyoruz. İslam’ım İncil’in içerisinde olduğunu ancak bunun gizlendiğini anlatıyorum. 4 bin 402 kişiyi elhamdülillah Müslüman yaptım Bunlardan 500’ü Hıristiyan din adamıydı.

MİSTİSİZMLE KANDIRIYORLAR
Misyonerler insanları ne ile ikna ediyorlar?

Afrika insanı mistisizmi sever. Dolayısıyla misyonerler de mistik içerikli konserler tertip ederek insanları stadyum gibi geniş yerlerde topluyorlar. Hastalar iyileşecek, körler görecek gibi vaatlerde bulunuyorlar. Önceden ayarladıkları kör, topal gibi görünen kişiler numaradan iyileşiyorlar. Toplumda bunları gerçek sanıp Hıristiyan oluyor. Bunların yalan olduğunu, insanları kandırmak için bir tezgah olduğunu ancak papazlar anlarlar. Hıristiyanlar, maddi kaynaklarını sonuna kadar kullanıyor. Mesela bir köyde camii varsa hemen yanındaki arsayı satın alıp kilise inşa ediyorlar. Ayrıca okulları çok ucuz, hastaneleri de ücretsiz. Ancak tüm bu imkanlar Hıristiyanlığı seçenlere tanınıyor.

Amaçları İslam’ı yok etmek
Sizce misyonerlerin hedefi ne?

Bir polis 80 dolar maaş alırken Hıristiyan papaz ve rahibeler 800 dolar maaş alıyor. Kiliselerin dışımda misyonerlik faaliyetinde bulunan 100’den fazla sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Ayrıca ABD ve Avrupa bağlantıları var. Misyonerlik yapmalarının birçok nedeni olabilir. Ama en önemli olanı İslam’ın yok edilmek istenmesidir


TİMUÇİN MERCANOĞLU

"https://i1.wp.com/img14.imageshack.us/img14/8572/imzaew.gif" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor.

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı FIKIH, HADİS, KUR'AN, İSLAM, İSLAMİHAYAT içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s