Evangelist Rahiplikten İslami Tebliğe…

Evangelist Rahiplikten İslami Tebliğe…

Bangura, Müslüman olduktan sonra İslam yolunda aktif bir hayat sürdürmeye başladı. Şu an Sierra Leone’de Why İslam Derneği’nin başkanlığını yürütüyor. Bu yolla tebliğ çalışmalarını sürdürüyor.

Sierra Leone’de 1993 yılında Rahipken Müslüman olan Musa Bangura ile Dünya Bülteni okuyucuları için görüştük. Şu sıralar İstanbul’da bulunan Bangura, Müslüman olduktan sonra İslam yolunda aktif bir hayat sürdürmeye başladı. Şu an Sierra Leone’de Why İslam Derneği’nin başkanlığını yürütüyor. Bu yolla tebliğ çalışmalarını sürdürüyor.

Bir haftadır ülkemizdesiniz. Nasıl buldunuz İstanbul’u?
Hayatımdaki önemli gezilerden diyebilirim. Sanırım en önemlisi. İnsanlar dostça ve sıcak. Söylenecek o kadar çok şey var ki…

Gelmeden önce ne düşünüyordunuz?
Davet edildiğimde çok heyecanlandım. Türkiye tarihi bir yer. Daha önce edindiğim bilgiler kitaplardan. Ancak buraya gelmek oldukça zor. Ülkemde elçilik olmadığı için Fildişi Sahillerinden vize için başvuru yaptım. Kargo ile evraklarımı gönderdim. 3 hafta sürdü ve 400 dolar tuttu. Bu Afrika’da çok para…

1993 yılında İslam ile tanışmışsınız peki daha önceki düşünce yapınız nasıldı?
Ben Evangelist bir rahiptim. Ve inandığım dini yayıyordum. Evangelistler bunun için eğitilirler. Pek tabi o dönemde Müslümanları düşman olarak görüyordum. Ama onlara karşı dostça davranmam gerekiyordu. Çocuklara hediyeler dağıtıyorduk, onlarla hoş sohbetler yapıyorduk ve ikinci el giysiler temin ediyorduk. Gönülleri kazanıyorduk öncelikle. Sonra tebliğler yapıyorduk, İncili anlatıyorduk. Özellikle gençleri hedef alıyorduk bu çalışmalarda. Bu yüzden Müslüman arkadaşlarım vardı. Kendimi onları değiştireceğim diye motive ediyordum.

Peki o dönemde mücadele etiğiniz bu dini(İslam) merak edip hakkında sorular soruyor muydunuz?
Evet elbette soruyordum. Afrika’da biz Hz.İsa’nın tanrı olduğuna inanıyorduk. Aynı zamanda onun tanrının oğlu olduğuna inanıyorduk. 25 Aralık onun doğum tarihi olarak öğretilmişti. Müslümanlar ise bu fikirlere tamamen karşı çıkıyorlardı.

Müslümanların sayıca çoğunluk olmaları sizi korkutmuyor muydu?
Yok hayır korkmuyordum. Teknik olarak inandığım ve uyguladığım prensipler beni rahatlatıyordu. Öncelikle dostluklarını kazanmaya sonra İncili anlatmaya odaklanıyordum. Korktuğunuzda sağlıklı iletişim kuramazsınız.

Hiç sağlam iman sahibi, size karşı çıkan birine rastlamadınız mı?
Ne tuhaftır ki hayır rastlamadım. Kimse çıkıp da ne yapıyorsun? Anlattıkların yanlış demedi. Bu uyarı Müslüman olmama sebep olan rüyalarla geldi sadece.

Evet ona gelelim… Nasıl Müslüman oldunuz kısaca anlatır mısınız?
Tebliğlerde bulunuyordum. Köylere kasabalara gidiyordum. Evangelistler her zaman mobilizedirler. Hep dolaşırlar. Ben de bu şekilde dolaşıyordum. Buna Haçlı Seferi diyorduk. Makani’de 3 gün geçirdim. Tebliğ bitmişti 3 günün sonunda. Tuhaf bir rüya gördüm. Rüyamda gittiğim yolun yanlış olduğu uyarısı geldi. Çok korktum… Birkaç ay sonra aynı rüya tekrarlandı. Endişelenmeye başlamıştım. Derken aynı rüyayı tekrar gördüm. O ses bırakmıyordu yakamı. Her seferinde İncil’e sığınıyordum ancak içim rahatlamıyordu bir türlü. Sonra kiliseye gittiğim bir gün bir imama danışmayı akıl ettim. El Hac İbrahim diye bir imama gittim o da bunların bir uyarı olduğunu ve İslam’a geçmem gerektiğini söyledi. O andan itibaren huzur bulmaya başladım.

Sonra neler oldu?
Bir Cuma günü Müslümanların huzurunda İslam’a geçtim. Haber yayılınca arkadaşlarımla, ailemle aram açıldı. Kendisi de rahip olan babam fikrimi değiştirmem için çok ısrar etti. Kararlı olduğumu görünce başka bir ülkeye gitmemi ortalıkta görünmememi istedi. Ama kabul etmedim. Beni mirasından mahrum etti. Kardeşlerim öldürmekle tehdit ettiler. Kilise tüm varlığıma el koydu. Parasız pulsuz kaldım bir anda. Müslüman kardeşler sahip çıktılar evlerini açtılar. Onların destekleri ile devam edebildim.

Müslüman olduktan sonra neler değişti hayatınızda?
Öncelikle karanlıktan aydınlığa ulaştırdığı için rabbime hamdolsun. Kendimi sorumlu hissediyorum insanlara karşı. Kimsenin o karanlıkta yaşamasını istemem. Doğru mesajı ulaştırmak istiyorum herkese. Bu yüzden Why Islam? Kumrunu kurdum ve tebliğ çalışmalarına başladım.

Kısaca neler yaptığınızı anlatır mısınız?
Seminerler ve tartışma programları düzenliyoruz. Bunlar sadece Müslümanlar için değil kilise mensuplarını da davet ediyoruz. Camilere gidip vaazlar veriyoruz. Maalesef cahillik yüzünden Müslümanların imanı zayıf ve dış etkilere açıklar. Elhamdulillah ümmet aylayışı ise hala ayakta. İmkanlarımız çok iyi değil kısıtlı ama bunlarla bir şeyler yapmaya çabalıyoruz.

Dışarıda eğitim alan kişilerden faydalanıyor musunuz bu çalışmalarda?
Sierra Leone’de iyi eğitim almak isteyenler ya dışarı giderler ya da din değiştirirler. İyi okullar misyonerlerin elinde. Son yıllarda dışarı giden gençler var. Libya, Mısır ve Suudi Arabistan’a gidip okuyanlar var. Ama bu kişiler geri döndüklerinde İslami çalışmalara fazla katkıda bulunmuyorlar. Para kazanmak, kariyer yapmak gibi işlere odaklanıyorlar. İslami tebliğ konusunda dışarı açılmamış yerel kişiler daha samimiler. Ama dışarıda okuyan kişilere ihtiyacımız oluyor her zaman. İyi Arapça bilenlere mesela…

Ne tür imkanlarınız olsun istediniz?
Eğitim amaçlı bir merkez açmayı çok istiyorum. Bilgi bizi daha güçlü kılar ve imanımızı kuvvetlendirir. Sadece Sierra Leone değil tüm Batı Afrika’yı kapsayacak çalışmalar yapmak için. Fiziksel şartlarımızın iyileşmesi gerek. Medya kurumlarına ihtiyacımız var. İslami bir gazetemiz yok, sadece bir tane İslami radyo var (voice of islam), televizyon kanalımız yok. Ancak kiliselere bağlı 5 gazete var, 1 televizyon kanalı var, 29 tane radyo kanalı var (radyo maria, biblical broadcasting message[BBM] çok etkili kanallar). Müslümanların misyonerler ile mücadelesi fiziksel değil bu tarz kurumlar üzerinden insanlar üzerinde tesis edilen etki üzerinden mücadele devam ediyor. Bu konuda kiliseler Batı’dan iyi destekler alıyorlar.

Müslümanları ve Hıristiyanları karşı karşıya getiren olaylar olmuyor mu? Afrika’da kiliselerin ya da camilerin ateşe verildiğini duyuyoruz zaman zaman.
Müslüman kitleyi saldırgan göstermek için bilinçli olarak kışkırtıyorlar. Mesela namaz vaktinde çalgı çalarak, danslar ederek gürültü çıkartıyorlar. 2 yıl önce Kalba’da böyle bir olay olmuştu. Müslümanlar ile kilise karşı karşıya geldi. Olay polise intikal etti ancak sonra tatlıya bağlandı.

Hala İncil okumaya devam ediyor musun?
Elbette. Çok sık okuyorum. Kur’an ile karşılaştırıyorum. Çok paralellikler var. Müslüman olduktan sonra da İncil’den hiç kopmadım. Çünkü katıldığım tartışma programlarında İncil’den alıntılar yapıyorum. Bence İslam zaten İncil’in içinde var. İncil’e gerçekten iman eden biri İslam’a ulaşır. Ben tebliğ faaliyetlerimde İncil’den çok yararlanıyorum.

Sizce İslam dünyasında İncil’i iyi biliyor mu?
Maalesef bu konuda iyi değiliz. İncil’i iyi bilen insan sayısı çok az içimizde. Müslüman entelektüellerin özellikle İncil’i anlamaları ve Kur’an ile karşılaştırmaları gerek. Batı’da çok sayıda karşılaştırmalı çalışma yapılıyor.

Futbol?
Futbol Afrika’da çok sevilir. Avrupa liglerinde oynayan Afrikalılar var. Zengin oluyorlar. Gençler bunlara çok özeniyor. Biz de gençlik faaliyetleri düzenliyoruz zaman zaman. Futbol turnuvası yapıyoruz. Gençleri kazanmaya çalışıyoruz. Bazen de film gösterimleri oluyor. Her filmden sonra oturup tartışıyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Batı dünyası ve kiliseler büyük binalar dikiyorlar, kiliseler yapıyorlar ama içleri boş kalıyor. Sonra bunları doldurmak için tebliğ çalışmaları yapıyorlar, ikinci el kıyafetler, gıda paketleri dağıtıyorlar. Onların maddi imkanlarına karşın bizim fazla bir şeyimiz yok. Ama İslam hızla yayılıyor. Müslümanların sayısı artıyor. Geçen Aralık ayından bu yana 300’den fazla kişi Müslüman oldu. 3 odalı evimde 15 kişi beraber yaşıyoruz. Bu din ne sen ne ben Allah tarafından korunuyor buna zerre kadar şüphem yok. Türkiye’deki Müslümanların destek olmalarını yardım etmelerini umuyoruz.

Röportaj: Serhat Orakçı

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı FIKIH, HADİS, KUR'AN, İSLAM, İSLAMİHAYAT içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s