Obama’dan Osmanlı’ya hakaret

Obama’dan Osmanlı’ya hakaret
10.03.2010 11:16
ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolaysıyla Beyaz Saray’da özel bir resepsiyon verdi.
ABD Başkanı Barack Obama, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolaysıyla Beyaz Saray’da özel bir resepsiyon verdi. Sözde Ermeni soykırımı oylaması sırasında takındığı tutum nedeniyle Türkiye’nin tepkisini çeken Obama, Osmanlı’dan bağımsızlığı getiren kanlı Yunan isyanını ‘demokrasinin beşiğinde demokrasiyi yeniden temin etmek için verilen mücadele’ olarak tanımladı.

Resepsiyonda konuşan Yunan Ortodoks Kilisesi’nin Amerika Başpiskoposu Demetrios da, Osmanlı ordusunu acımasız olarak niteledi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Amerika ziyaretinin ikinci gününde ABD Başkanı Obama ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından yine Beyaz Saray’da Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü dolaysıyla bir resepsiyon verildi. Resepsiyona, Obama ve eşi Michelle Obama’nın yanı sıra Yunan Başbakanı, din adamları, bazı kongre üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Obama’nın Asya gezisi dolaysıyla öne alınan resepsiyonda konuşan Papandreu, ekonomik krizi atlatmak için ne gerekiyorsa yapma sözü verdi. ABD Başkanı’na Balkanlarda istikrarın temini, Kıbrıs sorunun çözümü ve Türk-Yunan ilişkilerinin güçlendirilmesi gibi konularda verdiği destekten dolayı teşekkür eden Papandreu, “Yunanistan, her türlü zorbalık ve baskı yönetimine karşı ortak adalet arayışında ve dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirebilmek için, Amerika’nın yanında yer almaya devam edecektir.” diye konuştu.

“ACIMASIZ OSMANLI ORDUSU”

Papandreu’dan sonra konuşan Yunan Ortodoks Kilisesi’nin Amerika Başpiskoposu Demetrios ise kanlı Yunan isyanını överek, ‘sıradan insanları olağanüstü savaş planlayıcıları haline getiren, Osmanlı’nın deneyimli kumandanlarını yenen zekaya’ teşekkür etti. Demetrios şöyle konuştu: “Yüzyıllar boyunca kudretli ve acımasız Osmanlı İmparatorluğu’nun işgali altında yaşadıktan sonra, zorlukla bir araya gelmiş devrimci Yunanlıların sayısı, büyük ve iyi organize olmuş Osmanlı askerlerinin karşısında çok azdı, silahımız yoktu ve bazı Avrupa ülkeleri bize düşmanca tepkiler veriyordu. Tüm bunlara rağmen, 1821’in kahramanları imkansızı başardı. Büyük bir imparatorluğu yenerek 4 asır boyunca yabancı hükmü altında yaşadıktan sonra yeni bağımsız Yunanistan’ı kurmayı başardılar.”

EKÜMENİK PATRİKHANE

Obama’ya din özgürlüğü ve Ekünemik patrikhanenin var olma hakkını desteklediği ve bu desteği görevinin ilk yılında sürekli olarak dile getirdiği için teşekkür eden Demetrios, geçen seneki kutlamalar sırasında, Kıbrıs’ın birliği ve Makedonya’nın adı gibi hala çözüm bekleyen sorunların halledilmesine yönelik Obama’ya verdikleri sözleri yenilediklerini dile getirdi.

KANLI YUNAN İSYANINA OBAMA ÖVGÜSÜ

Obama ise konuşmasında hakkındaki sözlerinden dolayı Başpiskopos Demetrios’a teşekkür etti. Yunan isyanını öven Obama, “189 yıl önce başka bir piskopos, dağlardaki bir manastırda ağaya kalktı, Yunan bayrağını eline alarak bağımsızlık ilan etti ve demokrasinin beşiğinde yeniden demokrasiyi temin etmek için mücadeleye başladı. (Burada) sadece kısa bir anı kutlamayacağız aynı zamanda Yunanistan ve halkını tanımlayan o ruhu da hatırlayacağız.” dedi.

189 yıl önce Amerikalı Yunanlıların okyanusu aşarak Yunan bağımsızlık savaşına katıldıklarını vurgulayan Obama, günümüzde de iki ülke arasındaki ilişkilerin halen güçlü olduğunu belirtti. Obama, “Başbakan Papandreu buradayken Yunanistan’ın, güvenlik ve bölgesel istikrar alanında yaptıklarına, Kıbrıs’ta kalıcı barış çabalarına ve Başbakan’ın Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için gösterdiği kişisel çabalara teşekkür etmeme izin verin. Liderliğiniz için teşekkür ederiz.” diye konuştu.

YUNAN İSYANI

Yunanlıların Bağımsızlık Savaşı olarak adlandırdığı isyan 1821 yılında başladı. Binlerce sivil Türkün öldürüldüğü isyan Yunanlılara bağımsızlık getirdi. Yunanlılar, Osmanlı idaresi altında bağımsızlığını ilk elde eden halk oldu. Osmanlı’nın dağılmasında ayrı bir role sahip olan isyan sırasında, ele geçirilen yerlerde Türklere karşı kitlesel katliamlar yapıldı. Tripolis şehrinde 30 bin, Navarin’de de 3 bin Türk, kadın-çocuk ve erkek katledildi.

Kaynak: HABERNAME

About ahmetturkan

Araştırmacı-Yazar-Ekonomist-Blogger
Bu yazı HABER-MEDYA, HAYATA DAİR içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s