YAŞ mağdurları: Değişiklikte geç bile kalındı


Hükümetin üzerinde çalıştığı anayasa değişikliği paketine, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararlarına yargı yolu açılmasının da dahil edilmesi gündemde. Çalışma en çok YAŞ mağdurlarını sevindirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilen askerler, bir taraftan umutlanırken bir yandan da yapılacak değişikliği ‘geç kalmış bir uygulama’ olarak değerlendiriyor. Eski Binbaşı Gürcan Onat’ın, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz tasarının gündeme alınması bizleri umutlandırdı.” cümlesi, binlerce YAŞ mağdurunun ortak duygularını özetliyor. Bir başka YAŞ mağduru emekli Binbaşı İbrahim Töre de geçmişle hesaplaşma derdinde olmadıklarını ama en azından başka mağduriyetlerin yaşanmaması için umutlu olduklarını ifade ediyor. Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanı emekli Albay Nevzat Tarhan ise geç kalındığı kanaatinde. Hukuk devletlerinde yargı incelemesine ve denetimine kapalı hiçbir kurumun olmadığını vurgulayan Tarhan, YAŞ kararlarını ‘çağdışı’ olarak niteledi. Tarhan, YAŞ kararlarına yargı yolunu açacak değişikliklerin zaman zaman Meclis gündemine geldiğini fakat bazı askeri yetkililerin bu değişikliği sabote ettiğini belirtti. Tarhan’a göre, böyle bir düzenleme, ordudan uzaklaştırılması gündemde olanlar için yasal yolun açılması anlamına geliyor.

ASDER Genel Başkanı emekli Albay Nevzat Tarhan: “Çağdışı bu maddenin kaldırılması geç kalınmış bir karardır” Darbe anayasasının ürünü olan 125. madde, YAŞ kararlarının ve hukuksuz işler yapanların yasal dayanağı olmuştur. Aslında şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde darbeci ve cuntacı ekibin elini güçlendiren bir maddedir. Yapılacak düzenleme, ordudan uzaklaştırılması gündemde olanlar için yasal yolun açılması anlamına gelecektir. Bugün çetelere karışmış kişilerin de ordudan atılma nedenini öğrenmesi gerekir. Vicdanen hukuk buna yardımcı olacaktır. Kaos planlarında imzası olan Albay Dursun Çiçek’in de YAŞ kararları ile ordudan atılması söz konusu olsa, onun da hakkını araması için bu maddenin değiştirilmesi şart.

Eski Binbaşı Gürcan Onat: “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz tasarının gündeme alınması bizleri umutlandırdı” Yıllardır Yüksek Askeri Şûra kararlarının hukuksuzluğunu savunduk ve bu kararlara yargı yolunun açılması için mücadele verdik. Hükümetin YAŞ kararlarını anayasa değişikliği paketine taşıması bizi ciddi anlamda umutlandırdı. Binlerce arkadaşımız haksız yere ordudan atılmanın mağduriyetini aileleri ile birlikte yaşadı. Eğer askeri personelin uygunsuz veya disiplinsiz davranışları varsa bunların hukuk önünde tartışılması ve yargılanması gerek. Biz son gelişmelerden umutluyuz ve bu çalışmayı hazırlayanları canı gönülden alkışlamak gerekir.

Eski Binbaşı İbrahim Töre: “YAŞ kararlarının yargıya açık olmaması ülkenin kanayan iç yarası” Toplum olarak her zaman çağdaş ülkeleri kendimize örnek almamız önerilmiştir. Fakat hiçbir çağdaş ülkede denetime açık olmayan bir kurum göremezsiniz. Bu Yüksek Askeri Şûra kararlarının dayanağı 125. madde ülkenin kanayan yarası olarak karşımızda durmakta. Artık bu iç kanamanın durdurulmasını ve bu maddenin değiştirilmesini, daha güçlü bir ülke olmamız açısından önemli bir gelişme olarak görüyorum. ZAMAN

MUSTAFA GÜRLEK İSTANBUL
04 Mart 2010, Perşembe

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı DEMOKRASİ, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s