İşte Örnek’in terfi listesi


Balyoz’da gözaltına alınan emekli Oramiral Özden Örnek’in 2000 ile 2014 yıllarını kapsayan bir terfi listesi hazırladığı belirlendi. Listede ismi geçen subayların büyük bir bölümü tutuklandı
Balyoz soruşturmasında gözaltına alınan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in 2000 yılından 2014’e kadar Deniz Kuvvetleri’nde komuta kademesinin nasıl şekilleneceğiyle ilgili geniş liste hazırladığı ortaya çıktı. Örnek’in Kuzey Deniz Saha Komutanı olduğu sırada hazırladığı anlaşılan listede terfisi istenen birçok subayın Balyoz soruşturmasında tutuklanması dikkat çekti.

11 No’lu CD’den çıktı

Balyoz Harekât Planı’nın içinde bulunduğu 19 CD üzerinde yapılan teknik incelemede ilginç bilgilere ulaşıldı. İncelemede 11 No’lu CD’nin eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Ömek’e ait bilgisayardan çıktığı belirlendi. CD’deki bilgilerin 2003 yılı ve daha öncesine ait olduğu, sonradan üzerine herhangi bir eklemede yapılmadığı saptandı. 2000 ile 2014 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda terfi edecek subayların listesinin yer aldığı bilgiler sorgu sırasında da gündeme geldi. Soruşturmayı yürüten savcılar, listeyi CD’nin sahibi Özden Örnek’e ve listede ismi bulunan diğer subaylara sordular. Denizci subaylann sorguda listeyi kabul etmedikleri öğrenildi.

2011’de Deniz Kuvvetleri’nin başına Öğütçü

Balyoz belgeleri arasında bulunan listede kırmızı harflerle yazılı subaylar için “başarılı personel” denilerek terfi edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu noktada ilginç bir aynntı gözlerden kaçmıyor. Terfisi istenen subaylann büyük bir bölümünün adı Ergenekon, Kafes Eylem Planı ve Balyoz Planı’nda geçiyor. Örneğin Kafes’te sorgulanan ve Balyoz soruşturmasında tutuklanan emekli Koramiral Ali Feyyaz öğütçü, Örnek’in listesinde 2009 yılında Donanma Komutanı, 2011 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için düşünülmüş. Kendisine yönelik suikast iddialan soruşturulan şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve

Donanma Komutanı Murat Bilgel’in ismi ise lacivert renkle işaretlenerek yanına “Terfi etmemeli” notu düşülmüş.

İşte Özden Örnek’in listesinde terfisi istenen diğer subaylar:

Koramiral Kadir Sağdıç: Kafes Eylem Planı’nda Danışma Kurulu İkinci Başkanı olarak ismi geçiyor.

Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Karargâh Evleri soruşturmasında adı geçti. Balyoz soruşturmasında cezaevine kondu.

Tümamiral Ali Semih Çetin: Balyoz soruşturmasında tutuklandı.

Emekli Tuğamiral S. Okan Kırçiçek: Ergenekon kapsamında Karargâh Evleri soruşturmasında adı geçiyor.

Tuğamiral Aziz Çakmak: Balyoz soruşturmasında tutuklandı.

Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar: Kafes Eylem Planı kapsamında savcılığa ifade verdi.

Tuğamiral Levent Görgeç: Poyrazköy soruşturmasında sanık olarak yargılanıyor.

Dz. Kur. Alb. Tayfun Duman: Poyrazköy soruşturmasında sanık, Kafes Eylem Planı ve Balyoz’da ismi geçiyor.

Dz. Kur. Alb. Şafak Yürekli: Poyrazköy soruşturmasında sanık.

Dz. Kur. Albay Mehmet Nuri Alacah: Poyrazköy soruşturmasında sanık.

Alb. Dora Sunguray: Poyrazköy iddianamesinde sanık olarak yer alıyor.

Dz. Kur. Alb. Mücahit Erakyol: Kafes soruşturmasında tutuklandı.

Tümamiral Fikret Güneş: Kafes Planı notlarında adı geçiyor.

Tuğamiral Türker Ertürk: Şener Eruygur’un yargılandığı iddianamenin eklerinde adı geçiyor.

Tuğamiral Mustafa Karasabun: Poyrazköy iddianamesinin eklerinde ismi geçiyor.

Dz. Kur. Alb. Koray özyurt: İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda Albay Dursun Çiçek’le birlikte ifade verdi.

Dz. Kur. Alb. Tamer Zorlubaş: İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda Albay Dursun Çiçek’le birlikte ifade verdi.

Tuğamiral Fahri Can Yıldırım: Kafes soruşturmasında adı geçiyor.

MUVAZZAFLAR

Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Erdek Mayın Filosu Komutanı. Balyoz Planı’nın bir parçası olan Suga Planı’nda Suga Kuvvetleri Komutanlığı’nın Kurmay Başkanı olarak görev aldı. Ergenekon soruşturmasında adı birçok kez gündeme geldi.

Tuğamiral Aziz Çakmak: İsmi Kafes ve Suga Planı’nda yer aldı. Belgeye göre o dönemde Deniz Kurmay Yarbay olan Aziz Çakmak, Ankara Bölgesi’nin Koordinatörlüğü’nde görevlendirilmiş.

Tümgeneral İhsan Balabanlı: 6. Zırhlı Tugay Komutanı. Balyoz Planı’nda ses kayıtlan ortaya çıktı.

Tümgeneral Bekir Memiş: “Plan çalışması 2003” konulu seminerde görev yeri 15. koruma 23. Mot.P.A.K olarak kurmay albay rütbesinde adı geçiyor.

Albay Recep Yıldız: Plan Çalışması 2003 konulu seminerde görev yeri 15. koruma K. İsth. ve İKK. Ş. Md. olarak kurmay albay rütbesinde adı geçiyor. Albay Murat Özçelik: » Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Murat özçelik, diğer komutanlarla iki ayn dönemde tasarladığı öne sürülen darbe planlanyla suçlanıyor.
Kurmay Albay Hüseyin Özçoban: Konya İl Jandarma Komutanı özçaban’ın adı Çarşaf Planı’nda Fatih Camii’ni bombalayacak timin lideri olarak geçiyor. Belgenin elektronik kopyasında, özçoban’ın bu planı kendi resmi bilgisayarında kaydettiği bilgisi yer alıyor.

Yarbay Yusuf Kelleli: Van İl Jandarma Komutanı, Fatih Camii’nin bombalanmasıyla ilgili aynntılan içeren Çarşaf Planı’nda keşif timinin başı olarak adı geçiyor.

Jandarma Astsubay Musa Fariz: Çarşaf Plam timinde 1988- 294/Keşif Emniyet-B olarak adı geçiyor.

Astsubay İmdat Solak: Sakal Planı timinde 1994-Uzman 682/Kayıt-B olarak geçiyor.

Hasan Basri Aslan: Aralık 2002 tarihli 1 Ordu Komutanlığı “Plan Çalışması-2003” konulu seminere, 2. Kolordu Komutanlığı Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü Kurbay Albay rütbesiyle katıldı.

Tümamiral Semih Çetin: Gölcük Donanma Komutanı Kurmay Başkanı. Deniz Kurmay Kıdemli Albay rütbesiyle Suga Planı’nda Ankara Bölgesi Koordinatörlüğü listesinde

adı geçiyor.

Albay Ali Rıza Sözen: Aralık 2002 tarihli 1 Ordu Komutanlığı “Plan Çalışması-2003” konulu seminere 4. Mekanize Piyade Tugayı Komutan yardımcısı Kurmay Albay rütbesiyle katıldı.

Albay Mustafa öncel

Albay Yüksel Gürcan

Yarbay Hanifi Yıldırım

Tuğamiral Turgay Erdağ

Albay Ali Türkşen

Albay Abdullah Zafer Arısoy

Albay Taylan Çakır

Yarbay Levent Çehreli

Yarbay Ertuğrul Uçar

EMEKLİLER

Orgeneral Çetin Doğan: Balyoz Darbe Planı’nın Sıkıyönetim Komutanı.

Planda en çok adı geçenlerden biri. Çarşaf, Sakal, Oraj ve Suga planları yanısıra Balyoz’un fikir babası.

Tümamiral Ali Deniz Kutluk Karargâh Evleri soruşturmasında ismi geçti. Aynca Poyrazköy sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş’tan ele geçirilen CD’deki “Gündemlerim” isimli belgede de geçti.

Korgeneral Engin Alan: Balyoz Planı hazırlandığında ı. Orduya bağlı 2. Kolordu’nun Komutanı’ydı.

Tuğgeneral Suha Tanyeri: Balyoz Darbe Palanı’nda koordinatörlük görevini üstlendi.

Emekli Tuğgeneral M. Kaya Varol: İsmini 2004’te “Sosyete de fişlendi” skandali ile duyurdu.

Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu: Seminerde 15. Kolordu Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü Kurmay Albay rütbesiyle yer aldı.

Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü: Suga Planı’nda dört birlik komutanlığından Ankara Komutanı olarak adı yer alıyor.

Korgeneral M.Yavuz Yalçın: Planda, 52. Zırh Tümen Komutanı olarak Aralık 2002 tarihli 1 Ordu Komutanlığı “Plan Çalışması-2003” konulu seminerde yer aldı.

Albay Engin Küçükkılıç: Seminerde 3. Kolordu Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü Kurmay Albay olarak ismi geçti.

Tuğgeneral İzzet Ocak: “Plan Çalışması-2003″ konulu seminerine 1. Ordu İstihbarat Başkanı olarak Albay rütbesiyle katıldı.

Albay Bülent Tunçay: Adı, Plan Çalışması-2003” konulu seminerinde 1. Ordu Harekat Başkanı Planı ve Harekât Şube Müdürü Kurmay Albay rütbesiyle geçti.

Albay Ümit özcan

Albay özer Karabulut

Albay Suat Aytın

Albay Kubilay Aktaş

ISLAK İMZA KADROSU

Erzincan’daki Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede 14 sanık, Albay Dursun Çiçek’e ait İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı hayata geçirmekle suçlanıyor. İşte iddianameye göre sanıklar ve suçlamalar:

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner: Ergenekon üyesi. Ekim 2009’da bir baraj gölünde bulunan mühimmatın “polis tarafından yerleştirildiği” şeklindeki senaryonun içinde yer aldı. Albay Dursun Çiçek’le Erzincan Orduevi’nde toplantı yaptı.

Erzincan İl Jandarma Alay Komutam Albay Ali Tapan: Saldıray Berk ve İlhan Cihaner’in verdiği illegal talimatlan yapma/yaptırma görevi üstlendi.

Eskişehir il Jandarma Alay Komutanı Recep Gençoğiu: Örgütün hedefe koyduğu İliç Cumhuriyet Savcısı aleyhine delil sağlamak, üzerinde ve evinde silah yakalamak için delil uydurma girişimlerinde bulundu.

Erzincan Jandarma İstihbarat Süite Müdürü Binbaşı Nedim Ersan: 2008 Ağustos’ta Erzincan Kemah’ta dokuz askerin şehit olduğu olayda saldırganların köyde olduklarına dair ihbarı değerlendirmediklerini kabul etti. »

Erzincan Jandarma istihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Turgut: Gülen Cemaati evlerine daha sonra yakalanmak üzere silah koyma eyleminde yer aldı.

istihbaratçı Astsubay Orhan Esirger: Evinde yapılan aramada üniversite öğrencilerinden, cemaat okulları öğrencilerine ve velilerine kadar birçok fişleme dosyası ele geçti.

istihbaratçı Astsubay Şenol Bozkurt: örgüte Erzincan dışından silah temin etti. Cemaat evlerine silah koyma eylemlerini organize etti.
Yayla Karakolu Komutanı Astsubay Murat Yıldız: Alevi-Sünni, Solcu- Ülkücü çatışması çıkarmak için faaliyette bulundu.

istihbaratçı Astsubay Ahmet Saraçlar: Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar ile eşlerine ait fişleme dosyalan hazırladı.

Avcılar Kulübü Başkanı Yaşar Baş: Erzincan’da Ergenekon’un sivil kanat sorumlusu.

MİT’çİ Şinasi Demir, Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın: İnfaz listeleri hazırladılar.
KAYNAK :ZAMAN (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=957941&title=iste-ornekin-terfi-listesi&haberSayfa=0)

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s