Askerden atıldıktan sonra

Ömrümün “İki Darbe Arasında” kalan hüzünlerinden birkaç satırı sizlerle paylaşmak geçti içimden. 28 Şubat’ın yıldönümünde esen rüzgârların şiddetini hatırladım yeniden.Çok şey olmuştu. Bunları size yeniden hatırlatacak değilim. Hayır, olanları hatırlatıp içinize yeniden kor bırakmak değil niyetim. Bunun için o zaman başıma neler geldiğini, neler yaşadığımı anlatmayacağım size. On beş yıl boyunca giydiğim beyaz üniformayı hiçbir leke sürmeden çıkardıktan sonraki hissiyatımı paylaşacağım yalnızca. Belki askerden atılmış olan insanların bugünkü hissiyatlarına tercüman olabilirim diye… Belki sona ermesi gereken bir sızıya dikkat çekebilirim diye… Belki gözlerden boşalıp gelen yaşlardan bir damlasını olsun dindirebilirim diye… İlginç zamanlardı ve savrulan insanlar vardı. Olanları anlatmak zordan da zor…

“Ne diyeyim bilmem ki…

Bazen bir haber dinliyorum ve eski komutanlarımdan birinin öldüğünü duyuyorum. Cenazesine gidip onu bir de musalla taşında görmek ve helalleşme faslında imam “Merhumu nasıl bilirdiniz?!” diye sorduğunda tek başıma “Kötü bilirdim!” diye bağırmak geçiyor içimden. İyi niyetimi bozmuyorum, varsın o da affedilenlerden olsun diyorum. Ama yine de vicdanım onu affetmekte zorlanıyor.

Bazen bir emekli komutan, hani ordudan ihracıma sebep olduktan veya en azından onay verdikten sonra kendisi de emekli olunca günah çıkartır eda ile benimle görüşme talep ettiğinde gidip gitmemekte, yüzüne bakıp bakmamakta tereddüt ediyorum ve çok kötü bir hastalığın pençesinde ıstıraplar çektiğini düşünüp merhameten görüşmeyi kabul ediyorum ama yanına giderken içimden kendisiyle yine kendisi gibileri bu ülke çocuklarına yaşattıkları acılardan dolayı ötelerden de öteye, gerçek mahkemeye havale ediyor, hüzünleniyorum ama yüz yüze gelince asla “Beter ol!..” diyerek kendimce teselli aramıyorum.

Yazının devamına bu linkten ulaşabilirsiniz

İskender PALA / Zaman

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s