4 aşamalı kaos planı


Balyoz Harekat Planı adı altında yapılacak operasyonlar Türkiye’nin gündemine oturan gözaltılara neden oldu.Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın başkanlığındaki bir cuntanın hazırladığı öne sürülen Balyoz Darbe Planı, Çarşaf, Sakal, Suga ve Oraj koduyla 4 aşamalı eylem planlarından oluşuyordu. Planın vazife bölümünde hedef şöyle anlatılıyordu: “Balyoz Komutanlığı derhal, AKP Hükümeti’ni iktidardan uzaklaştıracak ve mevcut irticai yapılanmayı şiddetle bertaraf ederek, belirlenen kadroları iktidara getirerek laik devlet otoritesini ve varlığını yeniden tesis edecektir.”

JETİMİZ DÜŞÜRÜLECEK ORAJ: ‘Çok Gizli’ damgası ve Şubat 2003 tarihini taşıyan Oraj Hava Harekât Planı, Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral İbrahim Fırtına’nın imzasını taşıyordu. Planın ‘vazifesi’ “Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak Türkiye genelinde sıkıyönetim ilan edilmesini sağlamak” olarak açıklanıyordu. Oraj’ın ‘icra’ bölümü ise tüyler ürpertici şu eylemi açıklıyordu: “Mümkünse bir uçağımızın Yunan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sağlanacak, bu gerçekleşmediği takdirde yeniden teşkilatlandırılan Özel Filo personelinden bir pilotun uygun zaman ve yerde kolundaki uçağa atış yapmak sureti ile kendi uçağımızın düşürülmesi sağlanacaktır.”

ÇARŞAF: Çarşaf Eylem Planı Harekât Emri ise Jandarma Yüzbaşı Hüseyin Topuz’un imzasını taşıyordu. İstanbul Fatih Camii’ni hedef alan planın vazife bölümünde “Darbe için elverişli koşulları oluşturmak maksadıyla, İstanbul Fatih Camii’nde G Günü S Saatinde tedhiş faaliyeti icra edilecektir” ifadesi yer alıyordu. Çarşaf’ın ‘icra’ hükümleri ise şöyle: “Tahrip düzeneği bir çanta içerisine yerleştirilmiş olarak Tahrip -A tarafından camii içerisinde caminin iç kısımlarındaki cemaate yakın ayakkabılığa bırakılacak. Tahrip-B, cami avlusundan çıkıp 300 m. uzaklaştıktan sonra ilgili telefon numarasını arayarak tahribi gerçekleştirecektir.” Cuntacılar, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi Şükrü Saraçoğlu ve Burhan Felek statları ile Ümraniye Netaş tesislerine doldurmayı ve büyük alışveriş merkezleri ve marketlerin depolarına el koymayı dahi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştü.

ŞADIRVANA BOMBA SAKAL: Sakal Eylem Planı ‘Harekât Emri’nde ise Jandarma Binbaşı Hüseyin Özçoban’ın imzası yer alıyordu. Beyazıt Camii’ne yönelik Sakal Eylem Planı’na göre tahrip düzeneği, bir çantaya yerleştirilecek ve şadırvanda unutulmuş görüntüsü ile bırakılacaktı. Jandarma Binbaşı Özçoban’ın komutasındaki tim, bombayı yine cuma günü, ezandan 10 dakika önce yerleştirmeyi hedefliyordu. Ayrıca bu bombalama eyleminin görüntülerinin çekilerek internet üzerinden yayılmasını hedefleyen planda, patlamanın ardından oluşacak kargaşadan da şu şekilde faydalanmayı amaçlamıştı: “Esnafın ve halkın içerisine sızmış bulunan provokatörleri harekete geçirerek yapılacak manipülasyonlarla öfkeli grubun yaşananları irticai söylemler ve sloganlar eşliğinde protesto etmesi sağlanacaktır.”

SUGA: Suga Harekat Planı’nı ise Darbe Günlükleri’ni yazan emekli Oramiral Özden Örnek, SUGA Kuvvetleri Komutanı unvanıyla imzalamış. SUGA Kuvvetler Komutanlığı’nın Gölcük, Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere dört birlik komutanlığından oluşturulması amaçlanmış. SUGA Kuvvetleri Komutanlığı’nın Kurmay Başkanlığı’nı ise Ergenekon soruşturmasında adı birçok kez gündeme gelen Dz. Kur. Kd. Albay Ramazan Cem Gürdeniz (emekli Tümamiral) yapmış. Tuğamiral Aydın Gürül’ün komutanlığını yaptığı Gölcük Birliği’nde Kur. Kd. Yb. Levent Görgeç, Dz. Kur. Kd. Yb. Koray Özyurt, Dz. Kur. Kd. Bnb. Dora Sungunay görev almış. 2009 Ağustos YAŞ’ında tuğamiralliğe terfi ettirilen Levent Görgeç ile Dora Sungunay Poyrazköy iddinamesinde sanık olarak yer alıyor. Ankara Birlik Komutanı ise Kafes Planı’nda adı 41 kişilik ölüm timinin başkanı olarak geçen o dönemin Tümamirali A. Feyyaz Öğütçü. Yine Kafes Planı’nda Danışma Kurulu üyesi olarak yer alan Tuğamiral Memhet Fatih Ilgar’ın da SUGA’da Albay rütbesinde Ankara koordinatörlerinden biri olarak adı geçiyor.

KAYNAK: http://www.bugun.com.tr/haber-detay/93927-4-asamali-kaos-plani-haberi.aspx

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s