Özkök Paşa Konuştu


Özkök Paşa Konuştu
01.02.2010 09:22
Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, konuşmasında: “Söyleyeceklerim savcıları çok etkileyecek” dedi. İşte o yazı:
Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar’a konuştu. Özkök konuşmasında: “Söyleyeceklerim savcıları çok etkileyecek” dedi. İşte o yazı:

Seminer emrini ben verdim Balyoz’dan haberim yok

HİLMİ PAŞA KONUŞTU

Darbe planları deşifre oldukça, senaryolar ortalıkta uçuştukça, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün demokratik rejimin korunmasındaki tarihi rolüne olan inanç daha da artıyor. Ne kadar zor şartlar altında görev yaptığını ve ne tür badirelere göğüs gerdiğini şimdi daha iyi anlıyoruz.

Tabi sözüm herkes için değildir. Darbecileri efsaneleştirenler Özkök Paşa’ya “Neden görevini yapmadın” kolaycılığı içinde saldırabiliyorlar. Hani, dinime söven bari Müslüman olsa örneğindeki gibi…

Son olarak Balyoz Darbe Planı’nın mimarı olmakla suçlanan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, “Açıklama yapması yurttaşlık görevidir” diyerek Özkök’ü açıklamaya davet etti.

Daha önce Ergenekon savcılarına ifade veren Özkök Paşa ise uzun süre sessiz kalmayı tercih etti. O sustukça yumruk sayısı arttı, darbeciler yerine onu suçlu ilan ettiler.

Herkesin konuşmasını merakla beklediği Özkök, nihayetinde suskunluğunu bozdu. Hilmi Paşa, sessiz kalmasının gerekçesini şöyle izah etti: “Emekli bir Genelkurmay Başkanı olmam ve mevzu bahis olayların benim görev zamanımda vuku bulmuş olması nedeniyle söyleyeceklerim bu konuya el atmış savcıları çok etkileyecektir. Soruşturma safhasının gizliliği de ihlal edilmiş olacaktır.”

BEN DE MANGALDA KÜL BIRAKMAMAYI BİLİRİM

Özkök, şöyle devam etti: “Sıradan bir kişi olsaydım, söyleyeceklerimden sorumlu olmayacağımdan, ben de mangalda kül bırakmadan neler neler söyleyebilirdim. TV stüdyolarında kurulan mahkemelerde iddia makamını, savunmayı, savcıyı, avukatı oynardım. Ama takdir edersiniz ki emekli bir devlet adamı olarak bunu yapamam. Adil bir yargılamayı şu veya bu yönde etkilemek sadece zarar üretir.”

Olayın içindeki taraflardan biri olarak konuşmasının yürütülen soruşturmaya zarar vereceği kaygısı, makul ve anlaşılabilir bir yaklaşımdır.

Ancak soruşturmanın mimarı olduğu iddia edilen orgeneralin her gün TV ekranlarında boy gösterdiği ve şahsına yönelik ağır suçlamaların yapıldığı bir süreçte her şeye rağmen cevap vereceği ve açıklık getireceği karanlık noktaların bulunduğu kanaatindeyim.

Israr karşısında Hilmi Paşa’nın Balyoz Darbe Planı’na ilişkin cevabı şöyle oldu: “Size söyleyebileceğim sadece şudur. Genelkurmay Başkanlığı bildirisinde hangi tür planın seminerinin yapılacağı açıkça yazılmıştır. Adı geçen emekli orgeneralin (Çetin Doğan) 26 Ocak tarihinde t24 İnternet Sitesi’nde yayımlanan beyanatında hangi plan unsuruna ağırlık verdiği belirtilmiştir. Seminerden haberim vardır çünkü yapılmasını genelkurmay başkanı olarak ben emrettim.”

Sanıyorum Hilmi Özkök, bu ifadeyle Genelkurmay açıklamasındaki “Plan seminerinin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan harekat planlarını geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır” cümlesine gönderme yapmak istiyor.

BELGELER CİDDİ BULUNURSA YARGI GEREĞİNİ YAPACAKTIR

Ama Taraf Gazetesi’nde yayınlanan bölümler, dış tehdit hazırlığının çok ötesinde iç siyaseti dizayn etmeye yönelik kanlı bir darbe planını andırıyor.

Böylesine kanlı bir eylem planına demokrat kişiliğiyle tanıdığımız bir komutanın izin vermesi mümkün mü? “Seminerin yapılmasını ben emrettim” sözüyle neyi kast etmiş olabilir?

Özkök, şöyle açıklık getirdi: “Seminer sonuç raporu gayet doğal olarak emreden makama hiyerarşik komuta kanalıyla sunulur. Bu raporu Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı karargahları inceler ve özetini komutanlara sunarlar. Basında yer aldığı şekilde suç sayılacak şeyler bana sunulmadı. Sonuç raporunda da bunların yer aldığını sanmıyorum. Esasen adı geçen emekli orgeneral de bunları reddetmektedir. Ama yıllar sonra ortaya çıkan bu belgeler ciddi bulunursa yargı tarafından gereği yapılacaktır.”

Bu ifadelerde de çok tarihi mesajlar gizli. Üç noktada toplayabiliriz: 1-Taraf Gazetesi’nde yayınlanan plandaki unsurlar, bana gönderilen özet raporda yok. 2-Basına yansıyan bölümler doğruysa suçtur. 3-Yargı belgeleri ciddi bulursa gereğini yapar.

Ben gençliğin ne olduğu bilirim…

AĞIR İTHAMLARA CEVAP

Balyoz Planı üzerine basında o döneme ilişkin tartışma yaratan yazılar çıktı. Özkök Paşa söyle diyor:

“Bahsi geçen yazıları ben de okuyor ve ulusum adına derin üzüntü duyuyorum. TSK’ni özellikle zor dönemlerde yönetmenin talep ettiği

Yüksek Sevk İdare bilgisinden yoksun olanların bu tür davranışlarını zor da olsa hoş görmeye çalışıyorum.”

Hilmi Paşa adını vermese de bu sözün adreslerinden birinin “Sen nasıl paşasın” diyen Fatih Altaylı olduğu kuşkusuzdur.

Şöyle devam etti: “Hani Orson Welles’in bir şarkısı var. ‘Ben gençliğin ne olduğunu bilirim, ama sen yaşlılığın ne olduğunu bilmezsin’ Bu nedenle acı dilleriyle, bu ülkeye saçlarını ağartarak yıllarca hizmet etmiş yaşlı bir komutana hakaret edenleri tekzip etmediğim gibi mahkemeye de vermediğimi herkes bilir. Onlara o, bana bu yakışır.”

Darbe paranoyasıyla genç yaşta beyni sulanmış üniformasızların cirit attığı bir ülkede demokrat kimliğiyle gönüllerde taht kurmuş bir emekli general, kendine “yaşlı” diyerek haksızlık yapıyor ama “bilgelik” böyle kutsal bir ruh haline sahiplik olsa gerek… (Şamil Tayyar – Star)

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s