Namaz kılıyor ordudan atılsın

Namaz kılıyor ordudan atılsın
26.01.2010 09:17
“1’inci Or. bölgesinde ilişiği kesilmesi teklif edilen personel listesi” adlı resmi belge içinde subaylar da fişlenmiş…

Çetin Doğan’ın emirleri doğrultusunda dönemin 1. Ordu Komutanlığı İstihbarat başkanı bir kurmay albay tarafından hazırlanan “1’inci Or. bölgesinde ilişiği kesilmesi teklif edilen personel listesi” adlı resmi belge içinde irticacı ve bölücü olarak fişlenmiş 823 muvazzaf subay ve astsubayın adı var.

Bu belge Birinci Ordu Komutanlığı’nın 5-7 Mart 2003 tarihindeki seminer için hazırladığı Plan-Çalışması- 2003 adlı dokümanın eklerinde yer alıyor. Sadece 1. Ordu’nun baktığı Marmara Bölgesi’ndeki illerdeki askerî tesislerde görev yapan albay, binbaşı, yüzbaşıları kapsayan listede subayların isimleri, görev yaptıkları yerlerin yanına niye fişlendikleri yazılmış. Bu subaylardan 3’ü albay, 66’sı binbaşı, gerisi yüzbaşı ve teğmenlerden oluşuyor. Doğan’ın ilk adım olarak tasfiye edilmesini istediği personelden irticacı olduğu düşünülenler için ‘eşi çağdışı kıyafet giyiyor’, ‘mesai saatleri içinde namaz kılıyor’, ‘irticai eğilimleri mevcuttur’, ‘siyasal İslami görüşleri benimser ve destekler’ türü ibareler kullanılmış. Bazı subaylar için ‘Kürt milliyetçiliği yapar’, ‘bölücü örgütlerle ilişkisi var’ denilirken, bazı subayların ordudan tasfiye gerekçesi de bunun tam tersi: ‘Aşırı milliyetçi partiyle ilişkili’, ‘sakıncalı, şüpheli’ gibi fişlemelerin yanı sıra listede isminin yanına ‘takipte’ notu konulmuş subaylar da var.

Y O R U M ……..:

Evet 1995-1997 Yılları arasında TSK’da en çok kullanılan tabir. Namaz kılanları atın.
Batı Çalışma Grubunun en büyük hezeyanı idi. Maalesef bir salgın hastalık gibi, bir pislik gibi askeri personelin üzerine çökmüştü.
1. Orduda Çetin Doğan
Donanma Komutanlığında ise Güven Erkaya

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı DEMOKRASİ, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s