MHP’NİN ANAYASA FORMÜLÜ

İşte MHP’nin ‘Anayasa değişikliği’ formülü
Bahçeli açıkladı…

19.01.2010 12:55
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliği konusunda, TBMM’de temsil edilen siyasi partilerden oluşan bir uzlaşma komisyonu kurulmasını önererek, ”Bu komisyonun değişiklik talepleri üzerinde mutabakata varacağı maddelerle ilgili demokratik sözleşme yapılmalıdır. Değişikliği öngörülen Anayasa maddelerinin kararı, erken ya da zamanında yapılacak seçimlerinden sonra oluşacak 24. Dönem TBMM’nin iradesine bırakılmalıdır” dedi.

Partisinin grup toplantısında, Anayasa değişikliği tartışmalarına değinen Bahçeli, demokrasinin ve demokratik kültürün vazgeçilmez göstergesi ve zemini olan uzlaşma arayışları, işbirliği arzusu, farklı görüşlere saygı gibi temel erdemlerin olmadığı bir siyaset ekolünün, anayasa gibi çok önemli bir konudaki yaklaşımlarını temkinle karşılamak gerektiğini söyledi.

Bahçeli, temiz bir yönetim için dokunulmazlıkların kaldırılması, Alevilerin taleplerinin karşılanması, terör ve şiddet dışındaki hallerde parti kapatmak yerine bireysel sorumluluk getirilmesi, siyasi ahlak yasasının çıkartılması, YÖK kanununun değişmesi gibi geçmişte yaptıkları tekliflere AK Parti’nin bugüne kadar kayıtsız kaldığını ve kaçtığını iddia etti.

Bahçeli, şunları kaydetti:

”Etnik ve mezhep temelli ayrışmayı kaşıyan, demokratik gösterileri zorbalıkla önlemeye çalışan, özel hayatın gizliliğine yönelik ihlali meşru sayan, kapalı kapılar ardında siyaset belirleyen bir zihniyetin sözde demokrasi aradığını ve anayasayı demokratikleştirmek istediğini söylemek, tam bir garabettir. Buna aldanacak kimse de yoktur.

Açılım adı verilen yıkım süreci ile birlikte başlatılanlarla, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel harcı olan bütün ilke ve değerler tartışmaya açılmış, milli devlet niteliğini ve üniter yapısını tasfiye etmeye yönelik bir kampanya, şimdi Anayasa değişiklikleri aşamasına geçmiştir. Türkiye’de etnik ayrımcılığa zemin oluşturacak ve Türk milletini bölerek ayrı bir millet şuuru yaratılması amacına hizmet edecek dayatmalara yasal kılıf arama ve Başbakanın tabiriyle ‘hazmettirme’ süreci başlatılmıştır. Bizden hiç kimse adına ne denilirse denilsin, milli kimliğin parçalanarak yeni azınlıklar yaratılmasına izin vermemizi, bin yıllık kardeşliğin Meclis eliyle bozulmasını, ayrışma ve parçalanmaya götürecek bir çıkmaz yola göz yummamızı beklememelidir. Böylesi bir alçaklık hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir.”

-MHP’NİN ÖNERİLERİ-

Devlet Bahçeli, Anayasa değişikliğinin gelecek dönemde en çok tartışılacak konuların başında yer alacağını ifade ederek, yeni bir Anayasa hazırlanması veya mevcut Anayasada köklü değişiklikler yapılmasının, ancak siyasi istikrarın olduğu ve uzlaşmanın zemin bulduğu bir ortamda düşünülebilecek bir konu olduğunu vurguladı.

”Hükümetin neden olduğu toplumsal gerilim ve Başbakanın ruh hali bugünkü şartlarda böyle bir istikrardan söz etmeyi mümkün kılmamaktadır” diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu bakımdan siyasi normalleşme süreci başlatılmadan ve Türkiye’yi yönetme kabiliyetini kaybetmiş bugünkü Hükümete dayalı siyasi tablo değişmeden, yeni Anayasa hazırlanması hem doğru ve hem de mümkün değildir. Ancak, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anayasa değişikliğiyle ilgili ısrarını sürdürecekse MHP’nin önerileri şunlar olacaktır: Öncelikle TBMM’de temsil edilen siyasi partilerden teşekkül etmiş bir ‘Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu’ oluşturulmalıdır. Bu komisyonun değişiklik talepleri üzerinde mutabakata varacağı maddelerle ilgili ‘Demokratik Sözleşme’ yapılmalıdır. Değişikliği öngörülen Anayasa maddelerinin kararı, erken ya da zamanında yapılacak milletvekilliği genel seçimlerinden sonra oluşacak 24.Dönem TBMM’nin iradesine bırakılmalıdır.”

-”YENİ KİMLİK BULMASI İÇİN ANAYASA DEĞİŞECEK”-

Bahçeli, bu tekliflerine rağmen, iktidar partisinin düzenleme yapmasının önünde sayısal bir engel bulunmadığına dikkati çekerek, bu yolun tercih edilmesi durumunda, zorlamaların yaratacağı ağır sorunların vebali, sorumluluğu ve faturasının da iktidara ait olacağını ve kestirilemeyecek sonuçların bedelini de mutlaka iktidarın ödeyeceğini kaydetti.

”Türk milli kimliğini adeta utanılacak sakıncalı bir kimlik olarak gören Başbakan’ın, utandığı Türk kimliğinden uzaklaşması ve kendisine yeni kimlik bulması için anlaşıldığı kadarıyla Anayasa değişikliği gerekmektedir” ifadesini kullanan Bahçeli, şunları söyledi:

”Böylesi bir yola tevessül edenler bilmelidir ki laikliğe karşı eylemlerin odağı olma suçunun yanında, milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik eylemlerin de odağı haline geleceklerini buradan hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadar partimiz, ülkemizin hayrına olacak yasalaşma süreçlerinin yanında olmuş, zarar göreceğine hükmettiği girişimlerin karşısında yer almıştır. Şimdi de aynı prensiplerle meselelere bakacaktır. Anayasa değişikliklerinde vazgeçilmez ölçümüz, Anayasamızın başlangıç ilkelerinde anlamını bulan temel değerler ve her değişiklik teklifinin bu değerlere nasıl yansıyacağının kapsamlı analizinden geçecektir. Bizim uzlaşma ve diyalog zeminimiz ancak bu esaslara saygı ve riayetle mümkündür. Milliyetçi hareketin ayrılıkta, bölünmede, çatışmada ve bunların ihtimalinde bile mutabakat araması, yıkım ortağı olması veya böyle görünmesi asla ve asla mümkün değildir.

Demokrasi ile kumar oynamanın, referandumu bir demokratik imkan gibi görmeden tehdit vasıtası olarak sunmanın kimseye faydası olmayacaktır. Kimden ve nereden gelirse gelsin, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini ve yapısını tartışmaya açmak, etnik köken farklılıklarına dayanarak bunları yıkmaya çalışmak, ayrışmanın dinamitlerini demokratikleşme kılıfı ile ateşlemek, bölücülüğü meşru ve yasal hale getirmek veya bunlara seyirci kalmak devletin ve milletin varlığına kastetmekle eş değerdir ve kim ne derse desin bizim için ihanet demektir. Milliyetçi hareket bu emelleri besleyenlere hiçbir şart altında asla geçit vermeyecektir.”

Y O R U M .
a=mc²
AÇILIMI:
a = AKP
m = MHP
c = CHP
YANİ : MHP x CHP’NİN KARESİ AKP’YE EŞİTTİR.
(Bahçeli ve Baykal sayesinde)

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı DEMOKRASİ, EDEBİYAT, EKONOMİ, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s