Evinin krokisi, subayın ağzından çıkarıldı


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast girişimi ile ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, Arınç’ın evinin krokisi, yutmak üzere iken subayın ağzından çıktı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evinin önünde araçla tur atarken yakalanan iki subayın, keşif yaptıkları ya da Arınç ile ilgili bilgi topladıkları iddiaları ortaya atıldı. Arınç, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’i çağırarak olayla ilgili bilgi aldı.

İhbar 20 gün önce

Ankara Emniyeti, Arınç’a yönelik suikast girişimini soruşturmaya 20 gün önce gelen bir ihbar üzerine başladı. Polis, Çukurambar’daki sokakta 24 saat süreyle güvenlik önlemleri aldı. Ankara Emniyeti İstihbarat ve Terör Şubesi’nde görevli sivil polisler, sokağa giren tüm araçları izledi. İhbarda ismi geçen bazı kişilerin, Ankara’da çeşitli şirketlerden 10 araç kiraladığı, bu araçlarla Arınç’ın evinin bulunduğu sokakta keşif yaptığı tespit edildi.

Polis, bu araçların sokağa geliş gidişlerini kameralarla görüntüledi. Geçen cumartesi akşamı söz konusu araçların sokaktaki trafiğinin artması üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Polis, durdurduğu aracın etrafını çevirdi.

Emniyet güçlerini gören Topçu İstihkam Binbaşı İbrahim G. elindeki bir kâğıdı yutmaya çalıştı. Polisler İbrahim G.’yi tutarak ağzındaki kâğıdı çıkardılar. Kâğıtta Arınç’ın evinin ayrıntılı bir krokisinin yer aldığı görüldü. Yaşanan kısa süreli arbedede gözaltına alınan iki kişi kimliklerini çıkararak subay olduklarını belirttiler.

Polis, Binbaşı İbrahim G. ile Topçu Albay Erkan Yılmaz B.’nin asker olduğunu belirledikten sonra Merkez Komutanlığı’nı arayarak olay yerine inzibat çağırdı ve iki subayı askeri yetkililere teslim etti.

Evlerinde arama yapıldı

Ankara Emniyeti Terörle Mücadele ekipleri yaşanan bu olaydan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını haberdar etti. Savcının talimatı ile Binbaşı İbrahim G. ile Topçu Albay Erkan Yılmaz B.’nin evinde arama yapıldı ve bilgisayar hard disklerine el konuldu. Emniyet yetkilileri olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, deliller değerlendirildikten sonra yeni gözaltılar olabileceğini kaydettiler.

Arınç bilgi aldı

Ankara Emniyeti, hafta sonunda Manisa’da bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç’ı arayarak gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Arınç da olayla ilgili ayrıntılı bilgiyi Ankara’ya döndükten sonra alacağını ifade etti. Arınç, dün sabah Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’i makamına çağırarak bilgi aldı.

Bakan Çiçek: Olay önemlidir

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında suikast girişimi iddiasıyla ilgili ulaşılan bilgi olup olmadığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “Bu safhada söyleyeceğimiz, önemlidir. Yargı da olaya el koymuştur. Soruşturma sürdürülüyor.”

Çiçek, “Farklı haberler var. Net bilgi verebilir misiniz?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Farklı farklı yazılınca farklı sonuçlar çıkıyor. Olayı bütün yönleriyle araştıracak, soruşturacak ve netleştirecek olan yargı makamlarıdır. Bize düşen görev varsa onun gereğini yaparız. Arzumuz, beklentimiz bunların ibreti müessir olacak tarzda bir an önce sonuçlanıp karara bağlanmasıdır.”

Çiçek, “asker mi, sivil mi?” sorusu üzerine şöyle konuştu: “Bu tür ayrımlara gitmeye gerek yok. Suç işleme noktasında kimsenin bir imtiyazı olamaz. Kendisine anayasa ve yasaların vermediği görevi, onun dışına çıkarak yapmaya çalışmak hukukumuz açısından kabul edilemez, bu suç teşkil eder. Yargı makamları sıfatına, statüsüne bakmaksızın usulüne uygun olarak bu soruşturmaları yapar ve şu anda yapılan odur. ”

‘Ayna garip yaratık’

Arınç, İzmir’de “Ak Siyaset” konferansında eski DTP’li Emine Ayna için şunları söyledi: “Kahkahalar atarak ‘Açılım bitti’ dedi. Çok garip bir yaratık. Allah akıl fikir versin.”

Hürriyet

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, DEMOKRASİ, EDEBİYAT, EKONOMİ, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE, MÜZİK, İSLAM içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s