Gizli teröristleri anlamanın bazı ipuçları

TEHLİKELİ TIRMANIŞ MI? KANITLAR NEDİR BİRER BİRER SAY!
Silahlı teröristten daha korku ve dehşet uyandırıcı gizli teröristleri anlamanın bazı ipuçlarını sizlerle tartışmak istiyorum.
Güncel basını incelediğimizde patolojik eleştirmenlerin toplumu nelere götürmeye çalıştıklarını gözlemleyebiliyoruz.
Patolojik eleştirmenler bir teröristin bomba ve silahları kullandığı gibi söz ve kavramları kullanırlar.
11 Eylül 2001 ‘İkiz Kule Trajedisi’ olduğunda olayı araştırmadan ve “Kanıtlarım nelerdir?” demeden “İslami terör küreselleşti” diyerek manşet atarlar.
Gazetesine reklam vermeyen bir işadamının vergi kaçırma haberi geldiğinde ‘Bu sonucun doğruluğunu nasıl denetleyebilirim?’ demeden “Yüzsüzleri tanıyalım” iması ile haber yaparlar.
Yahut projelerine uygun bir haber geldiğinde “Bu sonuca varmada hangi kanıtlara sahibim” diye sormadan “Alçakları tanıyalım” şeklinde başlık atarlar.
Veya 411 milletvekilinin mutabakat sağladığı bir konuyu toplumsal karşılığını düşünmeden “411 el kaosa kalktı”derler.
Patolojik eleştirmenler ne yaparlar?
Şeytanın avukatlığını yaparak kasten ve taammüden bozgunculuk yapanlar vardır. Bunların dışında kendi içinde samimi bozguncuların kendilerini nasıl aldattıkları ise ilginçtir.
Samimi bozguncuların gerçekdışı inançları vardır, bu inançları ideoloji haline getirirler. Daha sonra yanlış ideolojiye çarpık metodolojilerini uygularlar.
Gerçeği gerçek olmayan bir biçimde yorumlayan marazi eleştirmenler aslında düşmanla sarılmış bir özgüvene sahiptirler. Eleştirileri veya farklı tutum ve davranışları dünyalarına yönelmiş bir aşağılama olarak kolayca yorumlarlar.
Sarıklı cübbeli herkesi dinci terörist olarak algılamak gibi… Yahut dekolte bir kadını fahişe gibi algılamak gibi…
Yasalara uygun olarak yapılan dinlemeleri ‘telekulak’ olarak yorumlayıp düşmanca bir tepki vermek gibi.
Barış isteyenlerin güçlü bir çözüm olarak öne sürdükleri “Demokratik açılım”a toptan karşı çıkarak “ABD projesi” diyerek reddetmeleri gibi.

Algı ile olguyu karıştırmak
Önyargı biçiminde gerçek dışı inançları olan kişiler olguları farklı algılarlar. İletişimde ve sorun çözme de yanlış hesaplarla yanlış hükme giderler.
Patronunun o gün asık suratlı olmasını “Kusurumu bulmak için beni izliyor, beni işten atmak istiyor” şeklinde yorumlayan algısını olgu zanneden birey çoğunlukla kendisini kandırmaktadır. İşyerindeki dedikodudan da en çok etkilenecek şahıslar bu kişilerdir.
Benzer durum toplumsal olaylar için de geçerlidir.
Böyle kişiler kışkırtıcı, tahrik edici ajan provokatörlerin en çok hoşlandığı kişilerdir. Birkaç sokak gösterisini tahrik edip büyütme, 31 Mart’ta mektepli subaylara alaylı subayların arasındaki farklılığı isyana dönüştürme birbirine çok benziyor. Taassubun suistimali böyle olmuş.
Bugün 500 TL karşılığı ile silahlı olaya karışma veya birkaç yüzbin dolara Reşadiye’de Jandarma aracını bombalayıp 7 askeri şehit etme, suça becerikli kişilerin zekası düşük veya satılmış kişileri kullanması olamaz mı?
O tarihlerde radikal dinci volkancıları kışkırtan locaların uzantısı komitelerin oyunu tutmuştu. DTP’ nin kapatılmasında doğulu gençlerin hayal kırıklığını isyana dönüştürmek isteyen provokatörler bu defa hayal kırıklığına uğramalılar.
Dağda dünyadan kopuk teröristlerin davalarını satma pahasına satın alınmaları çok akla yakın gözüküyor.
Locaların uzantısı gizli komiteler bugün de var, ellerindeki medya imkanının teröristin silah ve bombası gibi kullanılmasını bu defa görelim.
Demokratik açılım taleplerini ‘Tehlikeli tırmanış’ olarak yorumlayıp kaos tepkisi verenlere “Dur bakalım, kanıtlarını teker teker say!” diyebilmeliyiz.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
ntarhan@gmail.com

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, DEMOKRASİ, EDEBİYAT, EKONOMİ, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE, MÜZİK içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Gizli teröristleri anlamanın bazı ipuçları

  1. çiçek dedi ki:

    güzel yazı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s