4 Aralık 2009 YAŞ toplantısının önemi

Bu yılın son Yüksek Askeri Şura Toplantısı tarihi önemi haizdir ve rutin bir toplantı olmayacaktır.

Allah bu millete acıyor ki bazılarının arzuladığı “gerginlik ve buhran” bir türlü çıkmıyor. Sevr yaygaraları ile güvenlik krizi, Dağlıca gerekçesi ile Irak’a girme bir türlü gerçekleşmedi. Kışkırtma planları yargı sayesinde deşifre oldu.
Yılın ikinci YAŞ toplantısı genellikle idari ihtiyaçların ve yönetim politikalarının konuşulduğu bir kuruldur. Başbakan başkanlık eder ve üçlü kararnameleri Cumhurbaşkanı imzalar.

Kurmay zekası nasıl tezahür edecek?

Bu şurada konuşulması kaçınılmaz olan konular darbe eylem planları olacak ve olmalı. Kendini sivil otoritenin önünde gören askeri bürokrasi hesap vermek istemeyecektir. Eksikleri sorgulayıp düzeltmek yerine “Hukuk zaten gereğini yapıyor burada konuşmaya gerek yok” diyecektir.

TSK’nın temelini disiplin oluşturur. Adli yargıya intikal eden her olayın idari bir yönü vardır. Bu sebeple savcılar ve mahkeme işlemleri yaparken ‘idari soruşturma’ için komutanlıkça aynı zamanda bir heyet de görevlendirilir. Bu heyet yargıdan bağımsız raporunu hazırlar.

Başbakan ve Milli Savunma Bakanı bu raporu istemelidirler. İleride yargı kararı ile birlikte ele alınır. Bu rapora göre üçlü kararname ile disiplinsizlikten yargı kararı açık olmak üzere ihraç işlemi yapılabilir.

Adli Tıp iki darbe eylem planında ıslak imzayı doğruladı. Grafoloji DNA gibi kesin bilgi verir, çek ve senetler için mahkemeye kanaat oluşturan adli tıp darbeciler içinde geçerli kanıyı sağlar. Böyle açık bilgi varken konuyu örtbas etmek patlayacak barajın önünü kapatmaya çalışmaya benzer. Altında bütün YAŞ üyeleri kalır ve TSK yıpranmış olur.

‘Ben Disiplinsiz değilim’ kitabı

2004 yılında ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği) TSK’da yaşanan tasfiye hareketini ve BÇG gibi darbe planı yapan grupların zalimliğini belgelendirmek istemişti. O tarihte başvurulan hiç bir yayınevi bu kitabı basmak istemedi. Sonunda kendi imkanları ile kitap araştırma kurulu tarafından basıldı. Ben de “Generaller de adil olmalı” isimli bir giriş yazmıştım.

‘Genel yarar için kişi hakkı zedelenemez’ hukukun evrensel temel kurallarından birisidir. YAŞ’ta bu ilke hiçe sayılıyordu.

274 ncü sayfadan bir örnek: Topçu Yüzbaşı Güray Balatekin Güneydoğu’da çarpışırken evi roketle bombalanmış, 21 adet takdir belgesi var, eşi kanser hastası olarak GATA’da yatıyorken 26.11.1999 tarihli YAŞ kararı ile re’sen ve zulmen TSK’dan ihraç edilmiş bir subay. Zulmen çünkü ‘Görülen lüzum üzerine’ gerekçesiz ve yargısız bir şekilde hukuk denetiminden kaçırılarak işlem yapılmıştı.

Dursun Çicek gibi eylem plancı şüphelileri de YAŞ’a çıkmamalı

Çünkü ordunun disiplinini sağlayacak YAŞ’ın dışında yasal imkanları vardır. Askerî yargı sistemi yeterlidir. Daha olmazsa, YAŞ’a getirilmeden, ama yargı önünde kendini savunma hakkı verilerek, idarî yoldan da re’sen emekli etme imkanı da mevcuttur. Adalet herkese lazımdır bu nedenle YAŞ zalimliğinin darbecilere de yapılmaması gerekir.

GNH (Gayri Nizami Harp) Kuvvetleri’nin iç güvenlikte kullanılmasına engel olmak kritik konudur

Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun 2001 yılında değiştirilmiş birinci maddesindeki;

“Madde 1 – (Değişik fıkra: 28/06/2001 – 4701 S.K./1. md.) Seferberlik ve savaş hali ile bu hallerin henüz ilan edilmemiş olduğu ancak savaşı gerektirebilecek bir durumun meydana geldiği gerginlik ve kriz dönemlerinde yapılacak seferberlik hazırlıkları ile kıtaların toplanması esnasında, alelade vasıtalarla temin edilemeyen bütün askeri ihtiyaçları veya hizmetleri bu Kanun hükümleri dairesinde vermeye veya yapmaya her şahıs borçludur.”

Seferberlik ve savaş hali tüzüğünün 1. maddesinin 2007 yılında değiştirilmiş, “O” fıkrasındaki;

“Özel çağrı, Türk Silâhlı Kuvvetlerinin bu maksatla belirlenen nitelikli birlik ve kurumlarının tamamının veya bir kısmının, gerginlik ve buhran dönemlerinde seferî teşkilât ve kadro seviyesine çıkarılması ve harekât süresince bu seviyeyi korumaları için gerekli personel ve lojistik desteği sağlamak üzere gizli veya açık olarak yapılacak çağrı, (02 Haziran 2007 tarihli değişik hali)” tuzak madde olarak değiştirildi ve iç güvenlikte kullanılır hale geldi.

Yukarıda ki bilgilere göre ülkede gerginlik ve buhran var diyerek mevcut eylem planları harekete geçirilir. Bu yetkiyi de Hükümet Genelkurmaya farkında olmadan internet muhtırası döneminde tekrar vermiştir.

Aşağıda New York Times’da, Sarıkız Ayışığı planları yapıldığı günlerde, 20 kasım 2003’de HSBC ve İngiliz Konsolosluğu bombalandığında yanlışlıkla (!) askerin kışladan çıkması haberi var. Bağlantıyı siz kurunuz.

“NYT: Terörist saldırılar askerleri gerginleştirdi!
New York Times gazetesi, Graig S. Smith imzalı yazısında, terör saldırılarının ve siyasetin Türk askerlerini gerginleştirdiğini öne sürdü. İstanbul’da 20 Kasım’da gerçekleştirilen saldırıların hemen ardından askerlerin kentin stratejik kavşakları ve köprülere konuşlandığına dikkat çeken gazete, daha sonra hükümeti de şaşırtan bu konuşlamanın bir “yanlışlık” olarak nitelendirildiğini, askerlerin valiliğin uyarısı üzerine kışlalarına döndüğünü belirtti. Gazete, “Ancak birçok kişi için olay, hükümetin generalleri sivil kontrolünün altına alma çabasına karşın… “ 1 Aralık 2003

Sonuç olarak…

Yani darbe yapma hakkı verilmiş kişilerle YAŞ toplanmaktadır. Nitelikli birlik ve kurum olan Özel Kuvvetler Komutanlığı Genelkurmay Başkanının emri ile re’sen gerginlik ve buhran tanımlaması yaparak yönetime el koyabilir. Eğer bu konular YAŞ ta konuşulmazsa Türkiye’nin işi ’yaş’ demektir.

Allah bu millete acıyor ki bazılarının arzuladığı “gerginlik ve buhran” bir türlü çıkmıyor. Sevr yaygaraları ile güvenlik krizi, Dağlıca gerekçesi ile Irak’a girme bir türlü gerçekleşmedi. Kışkırtma planları yargı sayesinde deşifre oldu.

Siyasilerden öngörülü ve proaktif olmayı bekliyoruz.

Nevzat Tarhan – Haber 7
ntarhan@gmail.com

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, DEMOKRASİ, EDEBİYAT, EKONOMİ, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE, MÜZİK, İSLAM içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to 4 Aralık 2009 YAŞ toplantısının önemi

  1. çiçek dedi ki:

    iyiki çıkmıyor karışıklık

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s