TSK’DAN BAŞÖRTÜSÜ FETVASI

27145
Kışlalarda uyguladığı başörtüsü yasağıyla sık sık gündeme gelen TSK, başörtüsü ve çarşaf konusunda fetva (!) yayınlayarak, askerlere dağıttı.
Genelkurmay Başkanlığı’nın hazırlayarak askerlere dağıttığı bir kitapçıkta, başörtüsü ve çarşaf konusunda fetva verilmiş. Başörtüsü” hakkında; “Başörtüsü, bir Kur’an hükmü ve ifadesi değildir… Peçe ve çarşaf ise İran ve Bizans kaynaklıdır” denilen kitapçık, “Kamu Kurum ve Kuruluşları’ndaki Kıyafet Düzenlemesi” adı altında yayınlandı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından askerlere dağıtılan ve üzerinde “Hizmete Özel” yazan kitapçıkta, başörtüsünün bir Kur’an hükmü ve ifadesi olmadığı iddia ediliyor ve “Türk gelenek ve göreneklerinde türban, peçe ve çarşaf yoktur. Türban, belirli dini inanışın simgesi olarak, toplum yaşamımıza bilinçli olarak sokulmuştur. Peçe ve çarşaf ise, İran ve Bizans kaynaklıdır” deniliyor.

Kitapçıkta, Kur’an’ın örtünme ile ilgili ayetlerinin, doğruluğu ve gerçekliği tam olarak bilinmeyen hadislere dayanılarak açıklandığı, söz konusu hadislerin de Kur’an hükümleri gibi ortaya konulduğu öne sürülüyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın söz konusu kitapçığı, kendisi gibi resmi kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 29 yıl önce verdiği ve ‘Başörtüsünün dinin emri olduğu’na yönelik kararını dikkate almadığını gösteriyor.

İŞTE O SKANDAL İFADELER

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve örgütün yöneticisi olduğu gerekçesiyle yargılanan
Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’da ele geçirilen 14 sayfalık kitapçıkta şu ifadeler yer alıyor:

“Bu kitap, irticai unsurların baş örtüsü veya türbanı simge yaparak, demokratik ve laik Cumhuriyet aleyhine karşı başlattıkları gerici girişimlerin nedenlerini, Devletin kamu kurum ve kuruluşlarında uyguladığı kılık-kıyafet düzenlemelerinin hukuki gerekçelerini ve Anayasa ve kanunlar çerçevesinde konuya yaklaşımın nasıl olması gerektiğini açıklamak maksadıyla hazırlanmıştır.”

(…)
“Türkiye’de başörtüsü veya türbanın kullanılması yasak değildir. Yasak, devletin temel düzeninin ve halka hizmette eşitliğin kısmen de olsa din kurallarına dayandırılmayacağı esasından hareketle, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaktadır. Devletin; sokakta, evinde, tarlasında ve kendi işyerinde başörtüsü ve türban kullanan kadınlarımızın kılık-kıyafetine karışması ve bunlara karşı herhangi bir yasak uygulanması söz konusu değildir.”

(…)
“Türban, bir Kur’an hükmü ve ifadesi değildir. Bugün analarımız, ninelerimiz ve kadınlarımız başörtüsünü dini bir gerekçeden ziyade, bir giyim ve yaşam tarzı olarak kullanmakta ve takmaktadır.”

(…)
“Türk gelenek ve göreneklerinde türban, peçe ve çarşaf yoktur. Türban, belirli dini inanışın simgesi olarak, toplum yaşamımıza bilinçli olarak sokulmuştur. Peçe ve çarşaf ise, İran ve Bizans kaynaklıdır”

“(…) Devletin kamu kurum ve kuruluşlarında uyguladığı kıyafet düzenlemesinin bir amacı da, belirli bir dini düşünce ve inanışa göre; kılık-kıyafet, düşüncesi ve ibadeti aynı olan tek tip insan yetişmesine mani olmaktır.”

“(…) Kur’an’ın örtünme ile ilgili ayetleri, doğruluğu ve gerçekliği tam olarak bilinmeyen hadislere dayanılarak açıklanmakta, bu hadisler de Kur’an hükümleri gibi ortaya konulmaktadır.”

“Anayasa’ya ve bu yargı kararlarına rağmen, bugün gelinen noktada; ‘Başörtüsü ve türban’, din adına, demokratik ve laik Cumhuriyetimize karşı başlatılan karanlık amaçlı bir mücadelenin ‘simgesi’ haline getirilmiştir. ‘Başörtüsünü bir yaşam ve giyim tarzı olarak benimseyen’ insanlarımız, bu karanlık amaçlı mücadelenin esas oyuncuları tarafından, kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışılmaktadır…”

DİYANET: BAŞÖRTÜSÜ ALLAH’IN EMRİDİR

Başörtüsü konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı, 29 yıl önce çok önemli bir fetva verdi. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 30 Aralık 1980 tarihli ve 77 nolu kararında da; “Cenab-ı Hak, Müslüman kadınların başörtülerini, saçlarını, başlarını, kulaklarını, boyun ve gerdanlarını örtecek şekilde yakalarının üzerine salmasını emretmiştir” deniliyor.

Başörtüsünün İslam dininin kesin emri olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 3 Şubat 1993 tarihli ve 6 nolu kararında şöyle yer almıştı:

“Başörtülerini, saçlarını, başlarını, boyun ve gerdanlarını iyice örtecek şekilde yakalarının üzerine salmaları, dinimizin, Kitap, Sünnet ve İslam alimlerinin ittifakıyla sabit olan kesin emridir. Müslümanların bu emirlere uymaları, dinî bir vecibedir.”

Vakit’in haberine göre; Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 30 Aralık 1980 tarihli ve 77 nolu kararında da; “İmam-Hatip Liselerinin yönetmeliğinde, dinimizin Müslüman kadınların örtünmesi ile ilgili hükümlerine aykırı Anayasamızın tanıdığı kişinin temel hak ve hürriyetlerini zedeleyici ve sözü edilen okulların yönetim, eğitim ve öğretim faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyici nitelikte hükümlerin yer almasının uygun olmayacağı mütalaa olunmuştur” deniliyor.

KAYNAK : http://www.habername.com/haber/tsk-basortu-fetva-turban-27016.htm

Etiket(ler): haber, TSK, BAŞÖRTÜ, FETVA, TÜRBAN

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, DEMOKRASİ, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE, İSLAM içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to TSK’DAN BAŞÖRTÜSÜ FETVASI

 1. ahmetturkan dedi ki:

  Bloguma eklediğim yazıya Facebook üzerinden yapılan yorumlara bir cevap tır.
  Değerli okurlarım;
  her kurum kendi ilgi alanında faaliyette olursa problem kalmaz. Eğer kurumlar diğer sahalara müdahale ederse kaos oluşur. Organizasyon yapıları bozulur. Yasakçı zihniyetlerle bir yere varılamaz. Bırakalım insanlar inandıkları davalarında hür olsunlar. Toplumsal çatışmaların temelinde müdahele mantığı yatmaktadır. Diğerlerini ötekileme yaklaşımı, yasakçı zihniyetlerin temelini oluşturur. Hiçbir sivil Askerin üniforması hakkında yorum yapamaz. Askerlerin de sivil kıyafetler hakkında yorum yapması uygun olmaz. Çünkü amaçları farklıdır. Üniforma askeri amaca hizmet eder ve özel olarak tasarlanmıştır. Ben 22 yıl üniforma taşıdım. Ne demek istediğimi çok iyi biliyorum. Taşıdığım üniformama 1 an bile saygısızlık yapmadım. Bu abesle iştigal olur. Bırakalım her kurum kendi kıyafetini taşıyabilsin. Din bir kurumdur ve kendi ihtiyaçlarından kaynaklanan kıyafet algısı vardır. Bunun üzerine farklı kurumların yorum yapması yanlıştır.
  Bilmem anlatabbildimmi. Maksadım kimseyi kırmak,veya kınamak değildir. Konunun yanlış anlaşılmasını önlemek adına TSK bu tür yaklaşımların dışında kalmalıdır.
  12 Eylül anayasasını eleştirenlerin veya savunanların konu yaklaşımları bu bağlamda olmalıdır.
  Sıkıntılar veya faydalar nerelerdedir. Bir dikkat edin. Değiştirelim diyenler neden değiştirmek istiyor, kalsın diyenler neden kalsın diyor. Kalsın diyenlerin darbecileri yargılayalım dediklerini unutmayalım. Problemlere dikkatle yaklaşmalıyız. Yoksa çözümsüzlüklerçözümmüş gibi önümüzde durur.
  Selamlar.
  Ahmet TÜRKAN

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s