Çocuklarımıza namazı sevdirelim

NAMAZ SERVİSİ
Çocuklara namazı sevdirmek ve onları namaza alıştırmanın pek çok yöntemleri vardır. Namazı çocuğa alıştırmanın en kolay yolu aile bireylerinin dini hakkıyla yaşaması ve namazlarını dosdoğru kılmasıdır. Çocuklar bir teybin kasetleri gibi ne verildiyse onu hafızaya alır. Siz, bu çocuk daha bu yaşta ne anlar demeyin; aslında onlar sizi çok iyi anlıyor. Siz yeterki çocuğa öğretmek istediğiniz bilgileri ve namazı aşama aşama azimle sevdirerek bıktırmadan öğretmeye çalışın. Belli bir süre sonra başarınızın farkına varacak ve gözlerinizle çocuğunuzun istediğiniz yaşam biçimine büründüğünü göreceksiniz. Tabi Allah’ın izni ve hidayeti ile inş
birinci aşama
Namazı çocuğumuza sevdirmek için önce onu hakkıyla icra etmemiz gerekir. Birinci adım budur. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile ne yaparsa, nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır. Çocuğumuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını için birtakım etkinliklerden faydalanabiliriz. Ona önce duaları öğretin. Fatiha ve kısa sureleri ezberletin ve sık sık tekrarlatın. İslam ve imanın şartları gibi İslami değerlerin anlaşılması sağlanmalı. Başta Peygamberimiz olmak üzere Kur’an’da adı geçen Peygamberlerin kıssalarını onlara okuyalım ve öğretelim. Umduğunuzdan daha zekidir yumurcaklar. Siz, sadece heveslendirin ve belli bir sayıda severek ve isteyerek tekrar etmesini sağlayın. Önünde mutlaka maddi ödüller de olsun. Ama manevi ödülleri de sık sık tekrar edin ki işin ruhunu kavrasın.
ikinci aşama
Namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela bunun için resim çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Eline rengârenk boyalar verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin. Yine bir ödül koyun önüne. Örnek bir resim koyun önüne hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın. Ama hepsini tek tek ödüllendirin. Ödüller de namazla ilgili şeyler olsun. Erkekse harika işlenmiş bir takke olabilir. Anneler hatta elinizden geliyorsa siz çocuklar için bir şeyler örün. Yoksa da güzel bir namaz takkesi alın. Sonra güzel bir tespih olabilir. Kızsa bir namaz başörtüsü alabilirsiniz. Bir seccade alabilirsiniz mesela.
Üçüncü aşama
Son olarak namaz biraz kavrandıktan sonra bir hafta sizinle namaz birlikte namaz kılmalarını sağlayın, sonuna da bir kutlama gibi bir ödül koyun. Hatta namaz diploması bile verebilirsiniz. Hani özel bir gün olur. Çocuğunuz için pasta filan yaparsınız. Evi balonlarla süslersiniz. Yani bu evde kutlama var. Eee neyi kutluyoruz? Namaza başlama ödülü kutlaması. Verdiğiniz namaz diplomasını evin yada odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın.

Tüm bunları yaparken herşeyden önce sabırlı olmak gerek. Peygamber (a.s.) gibi sabırlı, hoşgörülü ve azimli olunmalı. O sahabelerini tüm zorlukları rağmen nasıl birer islam kahramanı olarak yetiştirmişse bizde çocuklarımızı alnı secdeli, tertemiz müminler olarak yetiştirmeliyiz. Anneler, babalar dünya’nın geleceği cevherleri sizin ellerinizde. Hidayeti veren ise Allah’tır.

unutmayalım çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini uygular.o yüzden çocukların tenkide değil örneğe ihtiyacı vardır..

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, İSLAM içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Çocuklarımıza namazı sevdirelim

  1. rükiye dedi ki:

    bence çok guzel yazılmış bir yazı bu yontemleri mutlaka uygulamalıyım ….

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s