DİPLOMASİ NEDİR ?

DİPLOMASİ

Diplomasi ne midir?

Yapabiliyorsan hızlı düşün, sakin ol, güçlü görün, düşmanının silahı ile onu yen… Eğer anlaşılmadıysa aşağıdaki hikayeyi oku.

Yavru tilki birgün ormanda gezinirken, kelebekleri kovalayıp çiçekleri koklarken, bir ara ormanın tehlikelerle dolu derinliklerine daldığını ve kaybolduğunu farketmiş.

Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor.

“Şimdi başım dertte” diye düşünmüş minik tilki. Etrafına bakmış, yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yere dönerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş.

Leopar tam saldıracakken minik tilki kendi kendine konuşmuş: “Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mı?”

Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakınındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. “Tam zamanında kurtardım, yoksa bu tilkiye yem olacaktım” diye düşünmüş.

Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Minik tilkinin bu yaptığının bir hile olduğunu açığa çıkarıp, leoparla dostluğunu arttırmak ve bundan böyle leoparın zararından korunmak için leoparın yanına giderek olan biteni anlatmış.

Leopar, tilkinin yaptığına çok sinirlenmiş ve maymuna: “Atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım ve cezasını verelim” demiş.

Minik tilki, neler olduğunu ve leoparın, sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını farketmiş. “Şimdi ne yapacağım” diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek kemikleri kemirmeye devam etmiş.

Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmaya başlamış:

“Bu geri zekalı maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim hala haber yok…”

About ahmetturkan

ekonomist
Bu yazı AHMET TÜRKAN, DEMOKRASİ, EDEBİYAT, EKONOMİ, GÜNLÜK, HABER-MEDYA, HAYATA DAİR, MAKALE, MÜZİK, İSLAM içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s